Wyłowione z Sieci - Hardware
Wyłowione z Sieci - Hardware
odwiedź forum
SS-NG #35 pożegnalny 2005
4


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  MSI K8NPVM2


Firma MSI zaprezentowała płytę główną K8NPVM2 opartą o chipset nForce 430/GeForce 6150 przeznaczoną dla procesorów firmy AMD na gnieździe Socket 939. Płyta na swoim pokładzie posiada: 1 slot PCI Express x16, 1 slot PCI E x1, 2 sloty PCI, 4 porty SATA 2 oraz Gigabitową kartę sieciową. Firma zaprezentowała także płytę główną K8N Diamond Plus opartą o układ nForce4 SLI z dwoma slotami PCI Express x16, portami SATA 2 i podwójną gigabitową kartą sieciową.

źródło : tweak.pl  Nowy proces produkcyjny ultra- energooszczędnych układów Intela


Intel poinformował o pracach nad ultra-energooszczędną wersją swojego procesu technologicznego 65 nanometrów, która umożliwi produkcję układów przeznaczonych dla platform mobilnych i małych urządzeń elektronicznych. Nowe rozwiązanie będzie drugą technologią Intela opartą na procesie technologicznym 65 nanometrów.
Proces 65 nanometrów zapewni zarówno większą energooszczędność, jak i wyższą wydajność w porównaniu z obecnie stosowanym procesem technologicznym 90 nanometrów Intela. Dzięki nowej, ultra-energooszczędnej technologii produkcyjnej inżynierowie Intela będą mieli większe możliwości tworzenia jeszcze bardziej upakowanych, wydajniejszych i charakteryzujących się mniejszym zapotrzebowaniem na energię układów przeznaczonych dla urządzeń pracujących na bateriach.
Udoskonalenie tranzystorów jest kluczowe dla obniżenia zapotrzebowania na prąd. Upływność prądu z mikroskopijnych tranzystorów, nawet gdy pozostają one w stanie spoczynku, jest obecnie problemem, z którym boryka się cała branża.
W procesie technologicznym 65nm Intela zastosowano wydajniejsze i bardziej energooszczędne tranzystory, drugą generację zaawansowanej technologii krzemu Intela (strained silicon), osiem warstw szybkich połączeń wzajemnych oraz dielektryk "o małym współczynniku k" (low-k). Dzięki procesowi technologicznemu 65nm Intel będzie mógł podwoić liczbę tranzystorów umieszczonych na jednym układzie krzemowym w porównaniu z produktami wytwarzanymi w technologii 90nm.źródło : benchmark.pl

  Chłodzenie Radeona X1800 XL


Kolejne fotki w sieci. Tym razem dotyczą one chłodzenia, jakie pojawi się na karcie graficznej z układem X1800 XL. Jest to chłodzenie jednoslotowe i nie wymaga zajęcia drugiego sloty (teoretycznie, bo tak na prawdę warto zostawić jedno wolne miejsce obok karty graficznej dla lepszej cyrkulacji powietrza. Blok chłodzący GPU wykonany został z czystej miedzi, reszta to nikiel. Niestety nic nie wiadomo na temat poziomu hałasu generowanego przez to urządzenie.

źródło : tweak.pl

  Nowa linia serwerów


26 września 2005 r. Dell oficjalnie poinformowal o powstaniu pierwszego firmowego serwera, w którym zastosowano dwurdzeniowe kości Xeon. Układy taktowane zegarem o częstotliwości 2,8 GHz będą montowane w serwerach i dwóch modelach stacji roboczych. Dell zacznie sprzedaż takich komputerów już w październiku br. Na razie firma zbiera zamówienia na maszyny z dwurdzeniowymi Xeonami. Koncern będzie wykorzystywał nową wersję kości z rdzeniem Paxville, który początkowo został opracowany na potrzeby czteroprocesorowych serwerów. Główny konkurent Intela - AMD - już w kwietniu br. wyprodukował dwurdzeniowe procesory Opteron, które wykorzystywane są obecnie przez Suna, HP oraz IBM-a, czyli trzech z czterech największych producentów serwerów. Intel pracuje nad kilkoma projektami dwurdzeniowych procesorów, lecz układ tego typu zaprojektowany specjalnie z myślą o serwerach znajdzie się na rynku w późniejszym terminie. Dell ogłosił, że będzie go wykorzystywał jeszcze przed oficjalną premierą chipa. Dwurdzeniowy Xeon taktowany zegarem o częstotliwości 2,8 GHz jest bardziej wydajny niż jednordzeniowy procesor z tej samej rodziny, który współpracuje z 3,6-gigahercowym zegarem. Testy wykazały, że Microsoft Exchange działa na nim o 18, oprogramowanie bazodanowe o 37, a aplikacje Java o 43% szybciej.

źródło : chip.pl  Nowy Lifebook Fujitsu


Fujitsu Computer Systems wprowadziło na rynek nowy model przenośnego komputera z serii Lifebook - C1320D. Notebook dedykowany jest dla małego biznesu i sektora edukacyjnego.
Sprzęt jest wyposażony w chipset Intel 915GM i procesor Intel Pentium M, taktowany zegarem 1,73Ghz lub 2GHz, z 2MB pamięci cache i współpracujący z szyną systemową 533MHz. W zależności od konfiguracji dostępne jest od 256MB do 512 MB pamięci DDR2 oraz dysk twardy o pojemności od 40 GB do 80GB. Ponadto notebook posiada dwuwarstwową nagrywarkę DVD, kartę sieciową Gigabit Ethernet oraz moduł komunikacji bezprzewodowej WLAN 802.11 a/b/g. Ponadto dostępny jest moduł Bluetooth i slot pamięci flash SD. Obraz wyświetlany jest na ekranie o przekątnej 15,4-cala, w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli.
LifeBook C1320D w podstawowej konfiguracji waży 2,7 kg, a bateria pozwala na pracę komputera przez 4,5 godziny. Użytkownik ma możliwość dokupienia dodatkowej baterii, która podwaja możliwy czas działania sprzętu.
źródło : benchmark.pl
Gigabyte GA-8N-SLI-Quad Royal Board
Serwis OC.com.tw zaprezentował płytę główną Gigabyte GA-8N-SLI-Quad Royal Board wyposażoną w cztery sloty PCI Express x8. Jeśli zdecydujemy się na dwie a nie cztery karty to sloty te działają z prędkością x16. O płycie niewiele wiadomo, zbudowana jest w oparciu o chipset C19/CK804, wspiera procesory firmy Intel. Włosy mi dęba stają jak pomyślę sobie o komputerze ze sprzętem załączonym na poniższym zdjęciu (są to dwie karty GeForce 7800GTX i dwie 7800GT).

źródło : tweak.pl