Wyłowione z Sieci - Hi- Tech
Wyłowione z Sieci - Hi- Tech
odwiedź forum
SS-NG #35 pożegnalny 2005
5


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  Piąta generacja Bluetooth


Firma Cambridge Silicon Radio (CSR) wprowadza na rynek piątą już generację urządzeń Bluetooth. Sprzęt należy do rodziny BlueCore, będącej połączeniem platformy sprzętowej i zaawansowanego oprogramowania.
W urządzeniach BlueCore5-Multimedia zwiększono wydajność procesora DSP dzięki zastosowaniu architektury 64-MIPS. Ponadto w układzie zintegrowano 156 kB pamięci SRAM. Modyfikacje jednostki centralnej 'BlueMedia DSP' gwarantują obecnie lepszą współpracę z kodekami audio MP3+, AAC, WMA3 czy ATRAC. Poprawiony analogowy kodek stereo zapewnia zwiększenie wartości współczynnika sygnału do szumów do poziomu 90dB. Dodatkowo rozszerzono funkcjonalność platformy o rozpoznawanie głosu, syntezator mowy oraz obsługę dźwięku przestrzennego. Chip CSR BlueCore5 został także wyposażony w technologię ClearVoiceCapture (CVC) eliminującą pogłos, a także tuner FR.

źródło : benchmark.pl  Telefon dla wyznawców Allacha


W Holandii ukazała się w sprzedaży pierwsza na świecie "islamska" wersja telefonu komórkowego, który pięć razy dziennie wzywa do obowiązkowej dla muzułmanów modlitwy.
Model Likone 1800 pokazuje w jakim kierunku znajduje się święte miasto wyznawców islamu, Mekka, i ma w swojej pamięci pełną wersję Koranu po arabsku i angielsku.

źródło : wp.pl

  Już nie z Palm OS-em


Firmy Palm i Microsoft współpracują nad stworzeniem palmofonu z rodziny Treo działającego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Model Treo 700 oferowany będzie w sieci Verizon Wireless. Urządzenie ma mieć zainstalowany system Windows Mobile 5.0, a więc najnowszą wersję oprogramowania, z którym Palm OS rywalizował od lat.

źródło : chip.pl  Epson Stylus Photo RX520 ID 104


EPSON Polska : Nowa drukarka Epson Stylus Photo RX520 to wszechstronne domowe laboratorium fotograficzne. Dzięki kolorowemu wyświetlaczowi LCD już z góry wiadomo, co będzie drukowane, skanowane czy kopiowane. Skaner przywraca życie starym zdjęciom ożywiając kolory i usuwając pyłki oraz zadrapania. Funkcja kopiowania umożliwia duplikacje dokumentów z wysoką jakością, zaś drukarka drukuje zdjęcia z jakością laboratorium fotograficznego. RX520 wyposażony jest w cztery oddzielne wkłady atramentowe, które można wymieniać pojedynczo, a jeden wkład kosztuje około 40 PLN brutto).
Epson Stylus Photo RX520 to nowe urządzenie wielofunkcyjne dla wymagających hobbystów zajmujących się fotografią. Urządzenie kopiuje, skanuje, drukuje, a jako 'domowe laboratorium fotograficzne' robi trwałe wrażenie dzięki wysokiej jakości druku. Jako jedyne urządzenie w tej klasie Epson Stylus Photo RX520 ma wbudowaną przystawkę do skanowania transparentnych materiałów fotograficznych, która umożliwia skanowanie przezroczy i negatywów z rozdzielczością do 2400 dpi. Minimalna objętość kropli atramentu 2 pikolitry, w połączeniu z optymalizowaną rozdzielczością 5760 dpi oraz technologią zmiennej wielkości kropli, to gwarancja wysokiej jakości dokumentów tekstowych oraz zdjęć w jakości laboratorium fotograficznego i w formacie do A4 bez marginesu. Zdjęcia można drukować bezpośrednio z kart pamięci aparatów fotograficznych, dzięki wbudowanym gniazdom kart pamięci oraz funkcji PictBridge i USB Direct Print. Szczególnie wygodny jest podgląd zdjęć na wbudowanym kolorowym wyświetlaczu o przekątnej 1,5 cala.
Także podczas skanowania urządzenie wielofunkcyjne dowodzi swoich zalet: automatyczne odświeżanie kolorów oraz usuwanie zanieczyszczeń obrazu zapewniają optymalne efekty bez pracochłonnej obróbki zdjęć, a w razie potrzeby funkcja PhotoEnhance poprawia kontrast i koryguje kolory. Cztery oddzielne wkłady atramentowe, dostępne w sugerowanej cenie detalicznej brutto 39,90 PLN za sztukę, to gwarancja ekonomicznej eksploatacji. Drukarka Epson Stylus Photo RX520 będzie dostępna w sprzedaży od października 2005 r. w cenie około 750 PLN (sugerowana cena detaliczna brutto z podatkiem VAT).

źródło : benchmark.pl

  Kolejny konkurent Motoroli RAZR V3


Nec wypuścił na rynek telefon z modnej ostatnio serii „ultra cienkich”. Jego wymiary to 101,5 x 47,9 x 11,9 milimetrów, waży 96 gram.
Biorąc pod uwagę jego wyposażenie, jest to prawdopodobnie najcieńszy telefon w swojej klasie. Konkurencyjna Motorola RAZR V3 ma 14,5 milimetra grubości. Cieńszy jest tylko telefon Viable Korea VK2000 (8,8 milimetra grubości). Jednak on nie ma, jak NEC, tak bogatego wyposażenia - wbudowanej kamery 1,3 Mpix, wyświetlacza o rozdzielczości 176 x 220 potrafiącego pokazać 65-tysięcy kolorów, odwtarzacza mp3 i drugiego wyświetlacza, nie jest także clamshellem.
Telefon pojawi się na rynku najpierw w Hong Kongu, potem we Włoszech, Rosji, Australii i Chinach. Stopniowo wejdzie do kolejnych krajów.

źródło : wp.pl  Lepszy obraz


Japońscy naukowcy z firmy NTT zaprojektowali system kompresji obrazu "superwysokiej rozdzielczości". Stworzyli oni również ekrany zdolne do wyświetlania obrazu zakodowanego przez kodek SHR - superhigh-resolution. Rdzeniem technologii jest jednoukładowy koder HDTV zgodny ze standardem MPEG-2. Oferuje on rozdzielczość 2160x3840 punktów lub panoramiczną 5760x1080. System może znaleźć zastosowanie podczas transmisji na żywo imprez (sportowych, kulturalnych itp.) na wielkich ekranach. NTT chce skomercjalizować technologię SHR, która ma być następcą pojawiającej się na rynku HDTV.

źródło : chip.pl