Wyłowione z Sieci - Hi- Tech
Wyłowione z Sieci - Hi- Tech
odwiedź forum
SS-NG #35 pożegnalny 2005
5


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
  Piąta generacja Bluetooth


Firma Cambridge Silicon Radio (CSR) wprowadza na rynek piątą już generację urządzeń Bluetooth. Sprzęt należy do rodziny BlueCore, będącej połączeniem platformy sprzętowej i zaawansowanego oprogramowania.
W urządzeniach BlueCore5-Multimedia zwiększono wydajność procesora DSP dzięki zastosowaniu architektury 64-MIPS. Ponadto w układzie zintegrowano 156 kB pamięci SRAM. Modyfikacje jednostki centralnej 'BlueMedia DSP' gwarantują obecnie lepszą współpracę z kodekami audio MP3+, AAC, WMA3 czy ATRAC. Poprawiony analogowy kodek stereo zapewnia zwiększenie wartości współczynnika sygnału do szumów do poziomu 90dB. Dodatkowo rozszerzono funkcjonalność platformy o rozpoznawanie głosu, syntezator mowy oraz obsługę dźwięku przestrzennego. Chip CSR BlueCore5 został także wyposażony w technologię ClearVoiceCapture (CVC) eliminującą pogłos, a także tuner FR.

źródło : benchmark.pl  Telefon dla wyznawców Allacha


W Holandii ukazała się w sprzedaży pierwsza na świecie "islamska" wersja telefonu komórkowego, który pięć razy dziennie wzywa do obowiązkowej dla muzułmanów modlitwy.
Model Likone 1800 pokazuje w jakim kierunku znajduje się święte miasto wyznawców islamu, Mekka, i ma w swojej pamięci pełną wersję Koranu po arabsku i angielsku.

źródło : wp.pl

  Już nie z Palm OS-em


Firmy Palm i Microsoft współpracują nad stworzeniem palmofonu z rodziny Treo działającego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Model Treo 700 oferowany będzie w sieci Verizon Wireless. Urządzenie ma mieć zainstalowany system Windows Mobile 5.0, a więc najnowszą wersję oprogramowania, z którym Palm OS rywalizował od lat.

źródło : chip.pl  Epson Stylus Photo RX520 ID 104


EPSON Polska : Nowa drukarka Epson Stylus Photo RX520 to wszechstronne domowe laboratorium fotograficzne. Dzięki kolorowemu wyświetlaczowi LCD już z góry wiadomo, co będzie drukowane, skanowane czy kopiowane. Skaner przywraca życie starym zdjęciom ożywiając kolory i usuwając pyłki oraz zadrapania. Funkcja kopiowania umożliwia duplikacje dokumentów z wysoką jakością, zaś drukarka drukuje zdjęcia z jakością laboratorium fotograficznego. RX520 wyposażony jest w cztery oddzielne wkłady atramentowe, które można wymieniać pojedynczo, a jeden wkład kosztuje około 40 PLN brutto).
Epson Stylus Photo RX520 to nowe urządzenie wielofunkcyjne dla wymagających hobbystów zajmujących się fotografią. Urządzenie kopiuje, skanuje, drukuje, a jako 'domowe laboratorium fotograficzne' robi trwałe wrażenie dzięki wysokiej jakości druku. Jako jedyne urządzenie w tej klasie Epson Stylus Photo RX520 ma wbudowaną przystawkę do skanowania transparentnych materiałów fotograficznych, która umożliwia skanowanie przezroczy i negatywów z rozdzielczością do 2400 dpi. Minimalna objętość kropli atramentu 2 pikolitry, w połączeniu z optymalizowaną rozdzielczością 5760 dpi oraz technologią zmiennej wielkości kropli, to gwarancja wysokiej jakości dokumentów tekstowych oraz zdjęć w jakości laboratorium fotograficznego i w formacie do A4 bez marginesu. Zdjęcia można drukować bezpośrednio z kart pamięci aparatów fotograficznych, dzięki wbudowanym gniazdom kart pamięci oraz funkcji PictBridge i USB Direct Print. Szczególnie wygodny jest podgląd zdjęć na wbudowanym kolorowym wyświetlaczu o przekątnej 1,5 cala.
Także podczas skanowania urządzenie wielofunkcyjne dowodzi swoich zalet: automatyczne odświeżanie kolorów oraz usuwanie zanieczyszczeń obrazu zapewniają optymalne efekty bez pracochłonnej obróbki zdjęć, a w razie potrzeby funkcja PhotoEnhance poprawia kontrast i koryguje kolory. Cztery oddzielne wkłady atramentowe, dostępne w sugerowanej cenie detalicznej brutto 39,90 PLN za sztukę, to gwarancja ekonomicznej eksploatacji. Drukarka Epson Stylus Photo RX520 będzie dostępna w sprzedaży od października 2005 r. w cenie około 750 PLN (sugerowana cena detaliczna brutto z podatkiem VAT).

źródło : benchmark.pl

  Kolejny konkurent Motoroli RAZR V3


Nec wypuścił na rynek telefon z modnej ostatnio serii „ultra cienkich”. Jego wymiary to 101,5 x 47,9 x 11,9 milimetrów, waży 96 gram.
Biorąc pod uwagę jego wyposażenie, jest to prawdopodobnie najcieńszy telefon w swojej klasie. Konkurencyjna Motorola RAZR V3 ma 14,5 milimetra grubości. Cieńszy jest tylko telefon Viable Korea VK2000 (8,8 milimetra grubości). Jednak on nie ma, jak NEC, tak bogatego wyposażenia - wbudowanej kamery 1,3 Mpix, wyświetlacza o rozdzielczości 176 x 220 potrafiącego pokazać 65-tysięcy kolorów, odwtarzacza mp3 i drugiego wyświetlacza, nie jest także clamshellem.
Telefon pojawi się na rynku najpierw w Hong Kongu, potem we Włoszech, Rosji, Australii i Chinach. Stopniowo wejdzie do kolejnych krajów.

źródło : wp.pl  Lepszy obraz


Japońscy naukowcy z firmy NTT zaprojektowali system kompresji obrazu "superwysokiej rozdzielczości". Stworzyli oni również ekrany zdolne do wyświetlania obrazu zakodowanego przez kodek SHR - superhigh-resolution. Rdzeniem technologii jest jednoukładowy koder HDTV zgodny ze standardem MPEG-2. Oferuje on rozdzielczość 2160x3840 punktów lub panoramiczną 5760x1080. System może znaleźć zastosowanie podczas transmisji na żywo imprez (sportowych, kulturalnych itp.) na wielkich ekranach. NTT chce skomercjalizować technologię SHR, która ma być następcą pojawiającej się na rynku HDTV.

źródło : chip.pl
  Bezpieczna karta CompactFlash


Z myślą o fotografach i innych użytkownikach pamięci flash, którzy mają potrzebę zabezpieczania zgromadzonych na nich danych przed dostępem niepowołanych osób, firma Lexar Media wprowadziła na rynek nową kartę CF LockTight.
Nowość firmy Lexar stanowi swoiste połączenie karty CF z preinstalowanym na niej oprogramowaniem LockTight zapewniające 160-bitową autentykację użytkownika, opartym na algorytmie szyfrowania HMAC-SHA-1-96. Po dokonaniu autoryzacji karta umożliwia współpracę tylko i wyłącznie ze 'znanymi' sobie aparatami fotograficznymi. Ponadto, aby odczytać dane przez komputer użytkownik musi podać login i hasło potwierdzające jego uprawnienia do dostępu do danych.
'Bezpieczną' kartę pamięci CompactFlash LockTight firmy Lexar można kupić w specjalistycznych sklepach fotograficznych i u czołowych dystrybutorów sprzętu IT. Urządzenie jest dostępne w dwóch wersjach pojemności: 512MB i 2GB.

źródło : benchmark.pl  Grajek z twardzielem


Sanyo postanowiło zaistnieć na rynku odtwarzaczy MP3. Japońska firma przygotowała model HDP-M3000. Urządzenie wyposażono w sześciogigabajtowy dysk twardy oraz wyświetlacz LCD. Odtwarzacz o wymiarach 9x5x2 cm waży jedynie 87 gramów. Radzi sobie on z formatami MP3 i WMA, obsługuje też technologię bezpieczeństwa DRM. W Wielkiej Brytanii produkt Sanyo będzie sprzedawany w cenie 120 funtów. Nie wiadomo, czy będzie on dostępny na rynkach innych krajów.

źródło : chip.pl

  4G nadchodzi wielkimi krokami


NTT DoCoMo zaprezentowało działanie sieci komórkowej czwartej generacji.
Podczas prób prototypowe telefony wykorzystywano do oglądania 32 strumieni wideo wysokiej rozdzielczości podczas podróży samochodem z prędkością 20 km/h. Było to możliwe za sprawą imponującej prędkości transferu – podczas ruchu aparat odbiera dane 100 Mb/s, pozostając w miejscu nawet dziesięciokrotnie więcej. Oznacza to, że komórka 4G może pobrać zawartość płyty DVD w ciągu minuty... To szokujące parametry – zwłaszcza, jeśli porównać je z maksymalna prędkością pobierania danych w obecnie funkcjonującej sieci 3G NTT DoCoMo. Wynosi ona 384 kB/s.Sprzęt biorący udział w testach wykorzystuje technologię VSF-Spread OFDM, w której te same dane można przesyłać z wykorzystaniem różnych częstotliwości radiowych. Drugie rozwiązanie zwiększające efektywność sieci to MIMO, czyli zwiększenie liczby anten, które pozwala na równoczesną kontrolę kilku kanałów komunikacyjnych. Dzięki temu telefon może np. równolegle odbierać dane z dwóch stacji bazowych, w których zasięgu się znajduje.
Komercyjna premiera sieci 4G według przedstawicieli NTT DoCoMo może nastąpić w roku 2010.

źródło : wp.pl

  Nowe bezprzewodowe Gigabyte ID 102


Gigabyte Polska : do końca roku wprowadzi na polski rynek co najmniej 19 modeli bezprzewodowych Routerów, Access Pointów, Kart Sieciowych i Game Adapterów. Od września w sklepach można zobaczyć między innymi:

GN-WMAG – bezprzewodowa karta sieciowa do notebooków z funkcją SmartSetup 3. Działa w standardzie IEE 802.11b/g i pozwala na przesył danych z prędkością nawet do 108 Mb/s. Dla bezpieczeństwa przesyłanych danych stosowane jest 63/128 bit kodowanie WEP oraz WPA i AES. Zasięg sygnału karty to 100m wewnątrz i 400m na zewnątrz budynku.
Sugerowana cena detaliczna – 142 zł brutto.

GN-WPEAG – bezprzewodowa karta sieciowa z funkcją SmartSetup 3 i zdejmowaną anteną. Działa w standardzie IEE 802.11b/g i pozwala na przesył danych z prędkością nawet do 108 Mb/s. Karta dysponuje zaawansowaną kontrolą bezpieczeństwa dzięki użyciu 64/128 bit kodowania WEP, oraz dodatkowo WPA i AES. Dzięki zastosowaniu automatycznego zarządzania energią pozwala na znaczne zmniejszenie jej zużycia. Zasięg działania to 100m wewnątrz budynku i 400m na zewnątrz.
Sugerowana cena detaliczna – 152 zł brutto.

GN-WBKG – bezprzewodowa karta sieciowa dla notebooków i komputerów stacjonarnych. Działa w standardzie 802.11b, dzięki czemu zapewnia na szybkość transferu dachach do 11 Mb/s. W urządzeniu wykorzystany jest unikalny system 3DRotation, dzięki czemu sygnał sieci może być jeszcze wzmocniony, a zakłócenia ograniczone. Dla bezpieczeństwa przesyłanych danych zastosowane jest 64/128 bit kodowanie WEP, a zasięg działania urządzenia to 100m wewnątrz budynku i 400m na zewnątrz.
Sugerowana cena detaliczna – 115 zł brutto.

GN-B49G – Bezprzewodowy router typu High–Speed z funkcją SmartSetup 3. Urządzenie działa w standardzie 802.11b/g i pozwala na transfer danych z prędkością nawet do 108 Mb/s. Router dysponuje zaawansowaną kontrolą bezpieczeństwa dzięki użyciu 64/128 bit kodowania WEP, oraz dodatkowo WPA - PSK, SSID i AES. GN-B49G to nie tylko bezprzewodowy router, ale także połączone w jedno urządzenie 4 – portowy Switch, Access Point w technologii 802.11b/g oraz Firewall. Co więcej urządzenie może się pochwalić obsługą między innymi DHCP, DNS, SPI Firewall, DMZ oraz VPN.
Sugerowana cena detaliczna – 349 zł brutto.

źródło : benchmark.pl  Gadaj do PSP


Korporacja Sony zaprezentowała nowy dodatek do konsoli PSP. Sony PSP Talkman to mikrofon oferowany z oprogramowaniem do rozpoznawania mowy. Talkmana (PSP-240) przymocowuje się do obudowy konsoli, a samo urządzenie komunikuje się z PSP poprzez port USB. Oznacza to, że można się spodziewać innych akcesoriów współpracujących z PSP - kamer, klawiatur itp. Oprogramowanie Talkmana obsługuje cztery języki: japoński, chiński, angielski i koreański i może służyć do nauki języka. Ważący 6 gramów mikrofon ma wymiary 50x10x10 mm. PSP Talkman znajdzie się w japońskich sklepach 17 listopada br. w cenie 5800 jenów (czyli około 52 dolarów).

źródło : chip.pl
Wyłowione z Sieci - Hi- Tech
odwiedź forum
SS-NG #35 pożegnalny 2005
5