KPWZ - Manga Zone - Dragon Ball
KPWZ - Manga Zone - Dragon Ball
odwiedź forum
SS-NG #35 pożegnalny 2005
47


Karol "AsCoT" Obrzut
    Już widzę to oburzenie na twarzach prawdziwych fanów, że co to ma być, czemu takie coś daję do Manga Zone, przecież to chłam jakich mało. A jednak ten „chłam” zdobył wielką popularnośćnie tylko w polsce, ale na całym świecie. Wszędzie zapanowała jakiś czas temu dragonball-mania. Zdarzały się przypadki, że dzieciaki ubierały się w stroje rodem z tego anime, krzyczały do siebie Kame-hame-ha! Czy Bakiratsuiha! Mania powoli dobiega końca, ale jednak Dragon Ball pozostaje jedną z najbardziej znanych anime. Zresztą dzięki wydawnictwu J.P. Fantastica również i manga ujrzała światło dzienne. To jednak nie będzie standardowy artykuł, a raczej wolne przemyślenia, więc mogą być mniej lub bardziej chaotyczne.
Zastanawiam się, czy komukolwiek trzeba przedstawiać Dragon Ball'a? Oczywiście myślę, że podstawową historię znają wszyscy (no dobra... większość), ale niestety większość również wychowała się na DB emitowanym przez RTL7, czyli wiadomo z jakim tłumaczeniem. Aż żal ściska tyłek, gdy słyszę na ulicy kolejny raz, żę „Songo coś tam”, „Szatan Serduszko to” i tak dalej. Począwszy od strasznie głupiego tłumaczenia jakim jest „Szatan Serduszko” [swoją drogą bardziej tragicznego imienia chyba nie słyszałem] a skończywszy na tym nieszczęsnym Songu. Szkoda, że tłumacz nie wiedział, że Son to nazwisko, a Goku to imię. To tak jakby Drizit nazywał się Beck Wac. Zupełnie bez sensu.
Ale wróćmy do tematu. Skąd aż taka popularność serii? Wydaje mi się, że głównie ze względu na dość charakterystycznych bohaterów oraz wartką akcję. W pierwszej wymienionej przeze mnie opcji można doszukać się sporo prawdy. Niech mi ktoś pokaże dziewczynę, która oglądając DB nie stwierdziła „Ależ ten Vegeta przystojny... A jaki męski! AAAAch!”. Jeśli ktoś taką znajdzie, to niech zrobi zdjęcie i prześle, bo bez tego to jak z UFO – nie uwierzę.
Tak samo z Goku – chłopak trochę tępawy, ale zabawny, silny no i troskliwy. Jak go nie kochać? :D
Druga sprawa, czyli wartka akcja to już raczej zależność od nastroju scenarzysty. Są momenty, gdzie w czasie jednego – dwóch odcinków rozgrywa się cała mikro-fabuła (turniej na przykład) a są też takie, gdzie 5 sekund akcji dzieje się w ciągu 20 odcinków (walka Freezera z Goku na Nameck) więc czasem ta „wartka akcja” może powodować śmiech na sali i przeciągłe ziewnięcia.
Oczywiście nasi polscy tłumacze, jak już mówiłem, nie popisali się za bardzo i sporo nazw, imion itp. poprzerabiali. Równie dobrze za tłumaczenie mógł się wziąść pan Łoziński, który słynny jest z niesławnego tłumaczenia Władcy Pierścieni.. Ale nie o Władcy, a o Dragon Ball'u tu mowa. Według mnie dla młodszego fana, który chciałby się zapoznać z tą serią, dużo lepszym pomysłem byłoby rozpocząć od Mangi. W sumie ona była pierwsza. Może być oczywiście pewien problem ze zdobyciem jej, ale myślę, że pożyczenie od kogoś nie nastręczałoby kłopotów.
Tu muszę pochwalić wydawnictwo J.P.F. za bardzo dobrą jakość wydania. Manga została wydrukowana tak, aby czytało się ją jak oryginał (od tyłu). Jakość wydania, jeśli chodzi o papier, tłumaczenie i ogólne wrażenie też jest na wysokim poziomie. Co prawda zdarzały się jakieś nieprzetłumaczone dymki, czy wyblakły tusz (zdarzył się w jednym dymku) ale nie przeszkadzało to zupełnie w czytaniu.